Výskumný ústav spojov, n.o. je zmluvným partnerom Slovenského centra digitálnych inovácií.
Projekt Slovenské centrum digitálnych inovácií je financovaný Európskou úniou NextGenerationEU a z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti na základe Výzvy č. 17I03-04-V01-00004.
Informácie o Pláne obnovy a odolnosti SR nájdete na www.planobnovy.sk.
18. júna 2024 navštívili zástupcovia Výskumného ústavu spojov, n. o., v zložení Ing. Jozef Pavlík, generálny riaditeľ a Ing. Juraj Chrenko, riaditeľ divízie elektronických komunikácií Strednú priemyselný školu Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.
Pri tejto príležitosti ocenili študentov, ktorí sa zapojili do súťaže na návrh loga pre našu neziskovú organizáciu.
Následne v diskusii s vedením školy rokovali o možnostiach spolupráce, napr. aj v oblasti dizajnu webu, či v iných oblastiach.
Zástupcovia VÚS sa dňa 16.1.2024 zúčastnili slávnostného otvorenia zrekonštruovaných a nových priestorov Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša za prítomnosti predsedu BB SK, primátora mesta Banská Bystrica a zástupcov MIRRI.
Register for the Final Presentation of the NAVISP EL3 003 Project "GNSS Vulnerability & Mitigation in Czech Republic"
The main objective of NAVISP EL3-003 was to support Czech and Slovak activities related to the GNSS vulnerability with the focus especially on the national critical infrastructure. The project addressed particularly the threat of intentional GNSS interference caused deliberately by jammers. The use of these devices not only seriously endangers GNSS-based systems but is also illegal. The project involved direct engagement with CI operators from multiple sectors such as Aviation, Railway and Road, Energy, and Inland waterway.
In order to monitor the threat of GNSS Radio Frequency Interference (RFI), 6 monitoring campaigns in the proximity of critical infrastructure were conducted. Various GNSS RFI detectors were used for monitoring. The long-term monitoring campaigns were carried out at Czech airports, on the D1 and R1 motorways, at a lock on the Elbe River, and at one of the nodes of the Czech Electricity Transmission System.
Furthermore, 5 testing campaigns evaluating the resilience of selected critical infrastructure systems were conducted in sectors of Aviation, Inland waterway transport, Rail transport, and Communication and Information networks. Conducted testing campaigns provided critical infrastructure operators with valuable data on the resiliency of their systems and were in many cases a priceless first-hand and safe experience with the impact of GNSS RFI.
Based on the knowledge acquired throughout the project, a total of 18 recommendations to increase resilience were formulated. 9 for critical infrastructure operators and 9 for state bodies. The results of the project were prepared in cooperation and with the support of Ministry of Transport of Czech Republic and National Cyber and Information Security Agency.
The project was developed in the scope of ESA NAVISP Element 3, which is dedicated to supporting national PNT strategies, by a consortium containing GNSS Centre of Excellence as prime contractor and the Research Institute of Posts and Telecommunications and Huld s.r.o. as subcontractors.
To find out more about the scope of the GNSS RFI, resilience of tested CI systems and recommendations to increase it, please check the Agenda and register for the event!
Start date: 04/05/2023 10:00
End date: 04/05/2023 11:30
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s cieľom podporiť rozvoj vedy a techniky a oceniť mimoriadne výsledky v tejto oblasti každoročne udeľuje najvyššie ocenenie v oblasti vedy a techniky „Cenu za vedu a techniku“.
Cena sa odovzdáva v piatich kategóriách: Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka.
V roku 2022 bola udelená táto cena aj za pandemické roky 2020 a 2021.
Cenu za vedu a techniku za rok 2021 v kategórii „Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky“ si prevzal náš kolega Ing. Ján Tuška.
Bližšie informácie o ocenených sú uvedené na: https://tyzdenvedy.sk/ocenene-osobnosti/ocenene-osobnosti-2021/
V dňoch 14. a 15. novembra 2022 v Bratislave v priestoroch CVTI uskutočnilo stretnutie slovenských firiem s odborníkmi z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pod názvom „RPA 1st Open Call Briefing“.
Hlavnou témou boli nadchádzajúce možnosti a postupy spolupráce s ESA v rámci pridruženého členstva a tzv. Requesting Party Agreement.
Podujatia sa aktívne po oba dni zúčastnil aj VÚS - Inštitút elektronických komunikácií prostredníctvom GR. Prítomnosť ESA špecialistov v roku vstupu SR do ESA organizácie ako pridruženého člena sme využili aj na podanie spätnej väzby zástupcovi z ESA o prebiehajúcom plnení zmluvného vťahu v konzorciu s naším partnerom GCE z Prahy.
Zároveň sme nadviazali ďalšie vzťahy so spoločnosťami z ČR a Slovenska.
Výskumný ústav spojov,n.o. – Inštitút elektronických komunikácií (ďalej len VÚS) sa podieľa na príprave a schvaľovaní technických noriem od svojho vzniku. Národný sekretariát Európskeho telekomunikačného normalizačného inštitútu (ETSI), ktorého činnosť VÚS zabezpečuje, pripomienkuje návrhy noriem ETSI a k jednotlivým návrhom noriem ETSI pripravuje národné stanoviská za Slovenskú republiku.
Od roku 1993 sa odborníci VÚS aktívne zapájajú aj do prekladov technických noriem z oblasti poštových služieb a elektronických komunikácií z anglického jazyka do slovenčiny. Normy v slovenskom jazyku z oblasti poštových služieb, ktoré vydal Európsky výbor pre normalizáciu (CEN) a z oblasti elektronických komunikácií, ktoré vydali ETSI alebo Európsky výbor pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC) možno nájsť na stránke ÚNMS SR https://normy.unms.sk/default.aspx?page=9926a918-7782-4b05-8c51-effeed971a25
Odborníci VÚS preložili aj desiatky technických normalizačných dokumentov ETSI zameraných na digitálne televízne a rozhlasové vysielanie (DVB/DAB), tiesňové komunikácie (EMTEL), mobilné komunikácie, telefonovanie sluchovo postihnutých ľudí, elektromagnetickú kompatibilitu a záležitosti rádiového spektra, rekonfigurovateľné rádiové systémy (RRS), inteligentné dopravné systémy (ITS), komunikáciu stroj-stroj (M2M) a mnohé ďalšie, ktoré sú verejne prístupné na stránke Ministerstva dopravy a výstavby SR https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/elektronicke-komunikacie-8/normalizacne-dokumenty-etsi-z-oblasti-elektronickych-komunikacii-v-slovenskom-jazyku
V európskom kontexte zohrávajú európske technické normy nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe a udržiavaní jednotného trhu a predstavujú podporný nástroj spoločnej európskej legislatívy.
Výskumný ústav spojov,n.o. – Inštitút elektronických komunikácií (ďalej len VÚS) pripravuje aj pôvodné technické normalizačné dokumenty k aktuálnym témam. Najnovšiu technickú normalizačnú informáciu z dielne VÚS TNI 36 7554: 2022 Technická špecifikácia prijímačov DVB-T/-T2 určených na slovenský trh vydal ÚNMS SR v septembri 2022.
Dňa 20. októbra 2022 sa v Edison Parku na Prievozskej ulici v Bratislave konalo podujatie IT GALA 2022.
Ceny v jednotlivých kategóriách udeľuje neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty, realizované v danom roku.
V užšej nominácii v kategórii IT Osobnosť roka 2022 bol aj náš generálny riaditeľ, Ing. Jozef Pavlík.
Víťazi jednotlivých kategórií:
IT Osobnosť: | Ivan Makatura | |
IT Projekt: | CyberGame z dielne Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT | |
IT Produkt: | LiveAgent spoločnosti Quality Unit, s. r. o. | |
IT Firma: | Capturing Reality s. r. o. |
CENA ČITATEĽOV MAGAZÍNU NEXTECH
Novinkou medzi oceneniami bola špeciálna Cena čitateľov magazínu Nextech s otázkou: „Ktorá firma alebo osobnosť podľa vás najviac prispela k lepšiemu zvládnutiu pandémie Covid 19 na Slovensku?“ Čitatelia nominovali kandidátov do troch kategórií:
Inovácie
V tejto kategórii zvíťazil Pavol Čekan, zakladateľ a CEO spoločnosti MultiplexDX, ktorá sa zaoberá okrem iného testami na detekciu koronavírusu.
Vzdelávanie
Trofej za túto kategóriu si odniesla nezávislá občianska iniciatíva Dáta bez pátosu, ktorá prispela k objektívnemu vnímaniu údajov o priebehu pandémie
Digitálne technológie
Cenu v tejto kategórii vyhrala spoločnosť Unilabs Slovensko, s. r. o. za digitalizáciu diagnostických služieb.
Víťazom srdečne blahoželáme.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová 12. 10. 2022 ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
„Európska vesmírna agentúra je spolu so známou americkou NASA veľkým hráčom, kde sa budú môcť realizovať so svojimi projektmi a produktmi naši výskumníci a podnikatelia," vysvetlila prezidentka. Vo vesmíre vidí budúci potenciál. Využívanie vesmíru sa podľa nej demokratizuje a stáva sa dostupnejším aj menším štátom.
Výskumný ústav spojov, n. o.,- Inštitút elektronických komunikácií (VÚS) , v spolupráci s GNSS Centre of Excellence pripravuje výstupy piateho pracovného balíčku projektu „GNSS vulnerability & mitigation in Czech republic“, ktorý financuje ESA z programu NAVISP Element3.
Tento projekt sa zaoberá dôležitými prvkami infraštruktúry v prostredí Slovenskej republiky a jeho cieľom je identifikovať dôležité prvky infraštruktúr vybraných sektorov závislých na signáloch globálnych navigačných satelitných systémov. Cieľom projektu je taktiež zvýšiť informovanosť odbornej verejnosti o problematike ochrany dôležitej infraštruktúry a realizácia penetračných testov na infraštruktúre partnerov, ktorý sa zapojili do realizácie projektu.
Po náročných, ale úspešných rokovaniach medzi najvyššími predstaviteľmi VÚS a prevádzkovateľom vysielacích sietí pre TV a R (AVIS, s. r. o.), prevádzkovateľom telekomunikačných sietí (SWAN, a. s.) a správcom dopravných infraštruktúr (Národná diaľničná spoločnosť, a. s.) zabezpečuje VÚS merania odolnosti voči rušeniu GNSS, ktoré pomôžu identifikovať zraniteľné miesta v dôležitých častiach sietí. VÚS sa spoluprácou na tomto projekte, ako jedna z prvých spoločnosti na Slovensku, môže pochváliť realizáciou projektu pre ESA.
Slovenská elektrotechnická spoločnosť a Česká vědeckotechnická společnost spojů, v spolupráci s Výskumným ústavom spojov, Banská Bystrica zorganizovala dňa 15.6.2022 14. ročník medzinárodnej konferencie „Nová technika a služby v telekomunikáciách SR a ČR“. Konferencia prebiehala online cez platformu WebEx.
Program konferencie bol zameraný na prezentáciu nových technológií a služieb elektronických komunikácií, najmä siete a technológie 5G, mapovanie intenzity elektromagnetických polí, synergie elektronických sietí a satelitnej navigácie, závislosť infraštruktúr od GNSS signálov a spôsoby ich rušenia.
28. apríla 2022 zorganizovala spoločnosť Slovak Telekom, a. s., pre svojich zamestnancov a zainteresovaných spolupracovníkov videokonferenciu s názvom KAM KRÁČAŠ, TELKO?
1. časť série mala podtitul 5G a koniec sveta
Diskutujúcimi boli pracovníci Výskumného ústavu spojov, n. o., Banská Bystrica.
Zástupca organizátora Ing. Miloslav Žirko privítal prítomných, oboznámil ich s hlavným zámerom podujatia a odovzdal slovo generálnemu riaditeľovi Ing. Jozefovi Pavlíkovi, ktorý stručne predstavil pôsobenie Inštitútu elektronických komunikácií v predmetnej oblasti.
Pred samotnou sériou prednášok dostala priestor na stručný popis platnej legislatívy a kompetencií ÚVHR v oblasti verejného zdravotníctva RNDr. Miroslava Kováčová, riaditeľka Odboru špecializovaných činností z Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDV SR.
Nasledovali prednášky:
A. Objektivizácia expozície obyvateľstva a zamestnancov elektromagnetickému poľu a platná legislatíva /prednášajúci: Ing. Roman Ščehovič
B. Nezávislý odborný pohľad VÚS, n. o. /VÚS/ na problematiku hygienických meraní, skúsenosti z praxe /prednášajúci: Ing. Roman Ščehovič
C. Merania intenzít elektromagnetických polí v SR, zobrazenie nameraných hodnôt v interaktívnej mape (projekt realizovaný pre MDV SR), osveta a komunikácia s verejnosťou /prednášajúci: Ing. Juraj Chrenko
D. Možnosti spolupráce nezávislého inštitútu VÚS a Telekomu v oblasti poradenstva, konzultácií, osvety a podpory klientov Telekomu v SR /prednášajúci: Ing. Jozef Pavlík
Najväčší záujem prejavili účastníci podujatia o skúsenosti našich expertov z praxe.
Dňa 31.3.2022 zavítali v rámci exkurzie do priestorov Výskumného ústavu spojov, n. o., účastníci celoštátneho finále súťaže ZENIT v elektronike, ktorá prebiehala na pôde Strednej priemyselnej školy J. Murgaša v Banskej Bystrici.
Mladých elektrotechnikov privítal generálny riaditeľ, Ing. Jozef Pavlík, ktorý v krátkej prezentácii predstavil pôsobenie Inštitútu elektronických komunikácií. Následne členovia výkonného manažmentu oboznámili prítomných so spôsobom práce, ponúkanými službami a ich výnimočnosťou na domácom aj zahraničnom trhu.
V rámci exkurzie sme účastníkom premietli dokumentárny film „Rande v éteri“ o živote a diele významného priekopníka slovenskej a svetovej rádiotelegrafie, kňaza Jozefa Murgaša. Nasledovala prehliadka laboratórií Divízie skúšobníctva a metrológie, kde špecialisti zúčastneným predviedli reálne skúšky elektromagnetickej kompatibility v anechoidnej hale.
Živá diskusia a aktívne vstupy účastníkov sa spustili najmä v záverečnej diskusii, v ktorej sme návštevníkom ponúkli cenné praktické informácie, týkajúce sa rôznych oblastí elektronických komunikácií.
LINK:
https://dvaluch.web.cern.ch/zenit/index.html
S hlbokým zármutkom oznamujeme,
že nás dňa 23. februára 2024 navždy opustil bývalý riaditeľ VÚS a dlhoročný kolega
Ing. Aurel Ščehovič, CSc.
Jeho rodine a blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Posledná rozlúčka bola v pondelok 26.2.2024 o 13:00 v evanjelickom kostole v Slovenskej Ľupči.
Výskumný ústav spojov, n. o. bol oslovený so žiadosťou o pomoc pri tvorbe reportáže RTVS zameranej na šírenie hoaxových správ ohľadne sietí piatej generácie. Zástupcovia VÚS predviedli meranie úrovne elektromagnetického poľa (EMP) na streche a v okolí bytového domu, na ktorom je umiestnená základňová stanica mobilných telekomunikačných sietí a informovali reportérku o postupe pri uvádzaní základňových staníc do prevádzky. Reportáže boli odvysielané v hlavnom spravodajstve RTVS 3. a 31. mája 2021.
LINK:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/270512#2277
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/274336#2368
Dňa 21.2.2023 uplynuli dva roky, čo nás navždy opustil dlhoročný kolega a priateľ
Ing. Juraj Oravec
Ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.
Kolektív zamestnancov VÚS, n. o.
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (MDV SR) zaznamenalo v priebehu roku 2020 zvýšený počet hoaxových správ, týkajúcich sa problematiky negatívneho vplyvu sietí piatej generácie (5G) na ľudský organizmus. Ako reakciu na tieto správy sa rozhodlo MDV SR realizovať projekt zameraný na zmapovanie úrovne intenzity EMP na území SR. Výskumný ústav spojov, n. o., zabezpečujúci technickú podporu pre MDV SR, zmeral v rámci prvej fázy projektu úroveň EMP na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Meranie prebehlo v približne 30 meracích lokalitách v rámci BBSK. Výsledky projektu boli vo forme interaktívnej mapy zverejnené na webovom sídle MDV SR (https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/elektronicke-komunikacie-8/interaktivna-mapa-emp).
Dnes toľko skloňovaná digitalizácia spoločnosti neobchádza ani takú tradičnú oblasť, ako je rozhlasové vysielanie. Rozvoj digitálneho rozhlasového vysielania je v mimoriadnej pozornosti svetového WorldDAB Fóra, ktoré podporuje všetky súvisiace oblasti – technickú, normalizačnú, informačnú i marketingovú. Iniciuje taktiež doplnenia európskej legislatívy. VÚS, n. o. Banská Bystrica, ako organizácia zaoberajúca sa aj výskumom v oblasti pozemského digitálneho rozhlasového a televízneho vysielania, s týmto Fórom spolupracuje, predovšetkým aktualizáciou informácií o dianí na Slovensku.
Témy, ako súčasný stav vysielania T-DAB v Európe i ďalších krajinách svete, jeho budúcnosť, skúsenosti krajín so zavádzaním tohto vysielania, ale aj skúsenosti Nórska, ktoré už analógové FM vysielanie vyplo a Švajčiarska, ktoré tak urobí v dohľadnej dobe, tvorili nosnú časť valného zhromaždenia WorldDAB Fóra. Táto akcia sa uskutočnila 3. novembra 2020 a zúčastnil sa jej i zástupca VÚS. Vzhľadom na pandémiu COVID-19 sa akcia uskutočnila elektronicky cez internet. Všetky prezentácie sú dostupné na YouTube kanáli WorldDAB Fóra. Z nášho pohľadu bola obzvlášť podnetná prezentácia generálneho riaditeľa Českého rozhlasu, týkajúca sa doterajšieho priebehu digitalizácie rozhlasového vysielania a ďalšej stratégie, vrátane informačnej kampane. Česká republika v súčasnosti dosahuje už 95 % pokrytie obyvateľstva vysielaním T-DAB+. Český rozhlas vysiela digitálne všetkých svojich 23 programov a pripravuje ďalšie.
Vzhľadom na projekty riešené vo VÚS bol zaujímavý i príspevok zástupcu EBU o budúcej roli 5G pre rozhlasových vysielateľov pri zohľadnení obchodných modelov a existujúcich technológií.
Včera, 30. júna 2020 sa generálny riaditeľ našej spoločnosti Ing. Jozef Pavlík zúčastnil rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, ktoré zvolala jeho predsedníčka Janka Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo. Na stretnutie boli prizvaní zástupcovia ministerstiev, vedeckých inštitúcií, lekári a odborníci pracujúci v oblasti ochrany zdravia a životného prostredia.
"Musíme vplývať hlavne na mladých ľudí pri vzdelávaní, aby informácie, ktoré získavajú z rôznych zdrojov, podrobili kritickému mysleniu a overovaniu faktov.“
To sú veľmi vážne slová nového ministra dopravy a výstavby, prezentované hneď po nástupe do funkcie, ktoré by mali prinútiť všetky dotknuté štátne autority v kontexte predmetného rozhovoru s ministrom hlboko sa zamyslieť nad ich dosahom.
V tomto duchu sa niesla aj včerajšia odborná diskusia, ktorú otvoril minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Z nej následne vyplynuli oprávnené požiadavky na drobné legislatívne zmeny požadujúce zjednotenie terminológie v príslušnom zákone a príslušnej vyhláške, upravenie požiadaviek na kvalifikáciu autorizovaných zamestnancov pri predkladaní projektov výstavby mobilných sietí, taxatívnejšie vyžadovanie používania predmetnej metodiky meraní elektromagnetických polí, ale aj potvrdenie, že nikto z prítomných nerozporuje potrebu novej generácie mobilných sietí, známu pod skratkou “5G”.
Záverečným krédom stretnutia môže byť myšlienka:
Neustále musíme zdôrazňovať zásadnú myšlienku, že tak ako sa musíme učiť žiť s novými druhmi vírusov, nevyhneme sa ani elektromagnetickému žiareniu, alebo ak chcete elektromagnetickému smogu, alebo rozumnou mierou disciplíny môžeme minimalizovať prípadné riziká vplyvu na ľudský organizmus.
Vážení priatelia,
vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu, vyhlásenú vládou SR v súvislosti s pandémiou COVID-19, na predpovede vývoja šírenia tejto choroby a po vzájomnej dohode medzi Slovenskou elektrotechnickou spoločnosťou a Českou vědeckotechnickou společností spojů sa organizačný výbor tradičnej konferencie Nová technika a služby v telekomunikáciách SR a ČR rozhodol, že konferencia sa tohto roku napriek už vysokému štádiu prípravy neuskutoční. Termín konania XIV. ročníka sa posúva na jún 2021. Veríme, že naše dôvody plne chápete a že ochrana zdravia nás všetkých je na prvom mieste. Tešíme sa na stretnutie s Vami na budúci rok.
Výskumný ústav spojov, n. o. v tomto roku podporuje súťaž o Cenu Jozefa Murgaša, ktorú organizuje Slovenská elektrotechnická spoločnosť a Ministerstvo dopravy SR v spolupráci s Fórom pre komunikačné technológie (CTF), ako aj s Klubom Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského. Podrobnosti o súťaži sú uvedené na www.vus.sk/ses.
Dňa 3.2.2020 porota medzinárodnej súťaže Slovník roku v Prahe rozhodla, že Výkladový terminologický slovník elektronických komunikácií obsadil vo veľkej konkurencii vynikajúce 3. miesto v kategórii „Cena poroty za slovník“. Slovník porotcovia so záujmom skúmali a pekne sa o ňom vyjadrovali.
Veľmi si vážime toto významné ocenenie našej dlhoročnej a systematickej práce, ktorú vykonávame v rámci Výskumného ústavu spojov, n. o. (VÚS) spolu s ostatnými členmi dobrovoľného združenia pracujúceho pod názvom Terminologické fórum. Každoročne VÚS v gescii Ministerstva dopravy a výstavby SR pripravuje pravidelné rozšírenie aktuálneho Výkladového terminologického slovníka elektronických komunikácií (anglicko-slovenský a slovensko-anglický) a Výkladového terminologického slovníka poštových služieb, poštových technológií a poštovej prevádzky (anglicko-francúzsko-slovenský) o nové termíny vrátane ich výkladu.
V tých dňoch sa začína formovať nová iniciatíva pre rozvoj sektora IKT v Banskej Bystrici a regióne.
Dňa 22.1.2020 sa v priestoroch Rektorátu UMB konalo prípravne pracovné stretnutie
pred rozšírením IKT BB (VÚS, n. o., je jedným zo štyroch zakladateľov tohto záujmového združenia právnických osôb), na ktorom sa zúčastnil aj náš generálny riaditeľ, Ing. Jozef Pavlík.
Celá aktualita (PDF)
Správna rada GNSS Centra na svojom zasadaní dňa 19.12.2019 podľa článku VII. bodu 3.3 odseku 2.Stanov rozhodla o prijatí organizácie Výskumný ústav spojov, n.o. za asociovaného člena GNSS Center of Excellence z.s.p.o.
Už 100 rokov uplynulo od doby, kedy bola v Banskej Bystrici založená Štátna odborná škola kovorobná, od roku 1969 nesúca meno Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša (SPŠJM). Pri tejto príležitosti usporiadalo vedenie školy akadémiu, ktorá sa vo veľmi slávnostnom duchu uskutočnila v Štátnej opere v Banskej Bystrici v piatok 29. novembra 2019. Jej súčasťou, okrem hodnotného kultúrneho programu, bolo aj odovzdávanie vysokých ocenení škole, ale aj ocenení bývalým i súčasným zamestnancov. Akcie sa zúčastnili i dvaja pracovníci VÚS, taktiež absolventi SPŠJM, patriaci do množiny približne 14 000 odborníkov, ktorých škola za dobu svojej existencie vychovala. Strednej priemyselnej škole JM aj týmto k výročiu gratulujeme a do ďalších rokov prajeme veľa úspešných absolventov.