Aktuality
V súvislosti s výsledkami práce VÚS na projekte, týkajúcom sa šírenia varovných hlásení pre obyvateľstvo prostredníctvom pozemského digitálneho rozhlasového vysielania T-DAB+ s využitím funkcie núdzového varovania EWF, uverejnilo svetové WorldDAB Forum rozhovor so zodpovedným riešiteľom projektu – Ing. Juraj Oravcom. Celé znenie rozhovoru je tu.
Bližšie informácie o končiacom sa projekte sú tu.
Dňa 3. októbra 2018 sa uskutočnil XI. ročník odborného semináru Telekomunikačné stavby, ktorý organizoval CTF, SES a PPP.
Program
Dňa 7. septembra 2018 sa v kongresovej sále Prvej zváračskej, a.s. v Bratislave konalo Valné zhromaždenie Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, ktoré na svojom rokovaní schválilo aj nového člena ZPVVO - Výskumný ústav spojov, n. o.
Dňa 7. júna 2018 sa v priestoroch Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici uskutočnila medzinárodná konferencia NoTeS 2018.
Výskumný ústav spojov, n. o., v spolupráci s výskumným inštitútom Fraunhofer IIS z bavorského Erlangenu, zorganizoval na deň 19.10.2017 pre odborníkov z oblasti zberu, spracovania a šírenia varovných hlásení pre obyvateľstvo workshop, počas ktorého boli vysvetlené možnosti novej technológie na Slovensku - systému pozemského digitálneho rozhlasu T DAB+, na rýchle varovanie obyvateľstva. Súčasťou workshopu bola aj praktická ukážka využitia tohto systému, konkrétne funkcionality EWF (Emergency Warning Functionality). Hlavným prednášajúcim bol Dipl.-Inf. Olaf Korte. Workshop sa uskutočnil v rámci projektu „Výskum limitných podmienok integrovateľnosti varovných hlásení v terestriálnom vysielaní“, ktorého riešenie prebieha s podporou agentúry APVV. Bol aj súčasťou podujatia Extrapolácie 2017. Výstupy z workshopu sú dostupné tu.
Dňa 4. októbra 2017 sa v priestoroch Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici uskutočnil odborný seminár „Telekomunikačné stavby X“ s podtitulom Uľahčenie výstavby prístupových sietí novej generácie. Organizátormi podujatia boli Slovenská elektrotechnická spoločnosť, Partnerstvá pre prosperitu a Fórum pre komunikačné technológie.
Tlačová správa
Dňa 13. septembra 2017 sa konal v Hoteli Boboty v Terchovej - Vrátnej slávnostný večer, na ktorom si pozvaní hostia pripomenuli 50. výročie založenia Katedry multimédií a informačno-komunikačných technológií. KTaM je jednou z profilových katedier elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline.
Ing. Jozef Pavlík, generálny riaditeľ VÚS, n. o., prevzal pri tejto príležitosti Pamätný list za dlhoročnú spoluprácu a podporu z rúk vedúceho katedry, prof. Ing. Róberta Hudeca, PhD.
VÚS, n. o., sa zapojí do podujatia Extrapolácie 2017
Česká vědeckotechnická společnost spojů, člen ČSVTS a Slovenská elektrotechnická spoločnosť, člen ZSVTS pripravili 11. ročník česko-slovenskej konferencie:
Nová technika a služby v telekomunikáciách ČR a SR NoTeS 2017
Konferencia sa uskutočnila v priestoroch ČSVTS v Prahe, Novotného lávka 5, dňa 14. 6. 2017. Hlavnou témou konferencie bola podpora rozvoja a znižovanie nákladov budovania vysokorýchlostných sietí elektronických komunikácií.
Zástupcovia VÚS, n. o. Ing. Vladimír Murín a Ing. Ján Tuška sa zúčastnili na tradičnom stretnutí k Svetovému dňu telekomunikácií a informačnej spoločnosti spojené s odovzdaním Ceny Jozefa Murgaša za rok 2016, ktoré sa uskutočnilo na Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky v Bratislave na Námestí slobody 6 dňa 24. mája 2017.
Slovenská obchodná a priemyselná komora od roku 2002 vyhlasuje súťaž Veľká cena SOPK, ktorá je zameraná na dodržiavanie etických princípov v podnikaní. SOPK je pritom jediná podnikateľská inštitúcia na Slovensku, ktorá oceňuje etické správanie sa podnikateľov.
Do 15. ročníka súťaže sa zapojilo 14 spoločností, vrátane Výskumného ústavu spojov, pričom všetky prihlásené spoločnosti splnili podmienky a kritériá tejto súťaže.
Čestné uznanie z rúk predsedu SOPK Petra Mihóka prevzal Jozef Pavlík,
generálny riaditeľ VÚS, n. o.
Téma SDTIS -17, "Veľké dáta pre veľký dopad" sa zameriava na potenciál spracovania veľkých objemov dát a dosiahnutie cieľa ako premeniť nedokonalé, zložité, často neštruktúrované dáta na užitočné informácie v kontexte rozvoja.
Analýza veľkých dát, ktorú možno využiť na národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni, môže významne prispieť k úspešnému dosiahnutiu všetkých 17 cieľov udržateľného rozvoja Organizácie spojených národov (SDGs) pre rok 2030.
Štandardizačné aktivity v oblasti veľkých dát obsiahnuté v pracovnom programe ITU-T sú opísané v správe:
Big Data: Big today, normal tomorrow, ITU-T Technology Watch Report November 2013
Už tradične predstavuje aj tohtoročné Terminologické fórum 2016 príležitosť na vzájomnú výmenu informácií a názorov na slovenské názvy nových technológií a služieb z dynamicky sa rozvíjajúcich oblastí elektronických komunikácií.
Zdrojom terminológie elektronických komunikácií sú predovšetkým európske a medzinárodné normy (napr. ETSI, CENELEC, IEC), odporúčania ITU, smernice a iné legislatívne dokumenty Európskej únie a odborná literatúra. V súčasnosti sa finalizuje ukončenie a spustenie navigačného systému Galileo. V novembri vynesie európska raketa Ariane ďalšie štyri družice, čím sa vytvoria podmienky na poskytovanie prvých služieb navigačného satelitného systému Galileo. Preto aj novej terminológii z tejto oblasti venujeme zvýšenú pozornosť. Vybrané termíny spolu s definíciami z oblasti GNSS budú doručené v nasledujúcich dňoch.
Účastníci Terminologického fóra 2016 prerokujú a posúdia pripomienky k vybraným navrhnutým termínom.
Dátum konania: 26. 10. 2016 (streda)
Miesto konania: Výskumný ústav spojov, n. o., Zvolenská cesta 20, 974 05 Banská Bystrica
Program
Dňa 5. októbra sa uskutočnil IX. ročník odborného semináru Telekomunikačné stavby, ktorý organizovali CTF, SES /pobočka pri VÚS/ a PPP.
Program
Prezentácie
V dňoch 8. – 9. septembra 2016 sa v poľskom Vroclave uskutočnil úspešný workshop na tému „Politika frekvenčného spektra a inžinierstvo spektra“, ktorý zorganizovali štyri výskumné a vedecké organizácie z krajín V4, a to ČMI z ČR, HTE z Maďarska, IŁ z Poľska a VÚS Banská Bystrica zo Slovenska. Mottom workshopu boli „Perspektívny pozemského TV a rozhlasového vysielania a mobilných sietí“. Akciu navštívilo približne 100 účastníkov z krajín V4, ale aj iných európskych i mimoeurópskych krajín, ako aj zástupcovia medzinárodných organizácií (ITU, EBU, IDAG, ECO, WorldDAB). Na plenárnom zasadaní vystúpil s prezentáciou na tému „Trendy v zdieľaní spektra pre budúce bezdrôtové siete“ profesor Luiz DaSilva z Trinity College Dublin z Írska. V šiestich sekciách bolo počas dvoch dní predstavených celkovo 23 prezentácií, zaoberajúcich sa rôznymi aspektmi politiky frekvenčného spektra a inžinierstva spektra: TV a rozhlasovým vysielaním, mobilnými systémami, systémami PPDR (public protection and disaster relief), všeobecným postupmi pri správe spektra a perspektívnymi technológiami. Podrobný program workshopu a informácie o prednášateľoch sú na www.fpse2016.nit.eu/.
Výskumný ústav spojov, n. o. spolu v partnermi s ostatných krajín V4 organizujú v rámci projektu „Politika frekvenčného spektra a inžinierstvo spektra v krajinách V4“ workshop, ktorého cieľom je predstaviť, diskutovať a navrhnúť riešenia pre budúcnosť TV a rozhlasového digitálneho vysielania, mobilných sietí a šírenia zvukového a obrazového obsahu, ako aj poukázať na možnosti budúcej politiky využívania frekvenčného spektra. Motto workshopu je „Perspektívy pozemského TV a rozhlasového vysielania a mobilných sietí“. Workshop sa uskutoční v poľskom meste Vroclav v dňoch 8. – 9. septembra 2016. Program a ďalšie podrobnosti o workshope, ako aj možnosť registrácie, sú na www.fpse2016.nit.eu/.
Dňa 9. júna 2016 sa konal v Hoteli LUX v Banskej Bystrici slávnostný večer, na ktorom si pozvaní hostia za účasti vrcholového manažmentu pripomenuli 40. výročie založenia Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici.
Počas slávnostných príhovorov sme si zaspomínali na vznik a pôsobenie VÚS v Banskej Bystrici, hovorili o jeho poslaní ako poprednej inštitúcie aplikovaného výskumu pre oblasť elektronických komunikácií a poštových služieb v súčasnosti a nezabudli sme ani na perspektívy a očakávania. V závere oficiálnej časti podujatia prevzal Ing. Jozef Pavlík, generálny riaditeľ našej neziskovej organizácie niekoľko ocenení.
Uznanie za zásluhy o rozvoj rezortu v oblasti výskumu a vývoja elektronických komunikácií a poštových služieb, ktoré udelil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pán Roman Brecely odovzdala Ing. Zuzana Šturdíková, generálna riaditeľka sekcie elektronických komunikácií a poštových služieb MDVRR SR.
Primátor mesta Banská Bystrica pán Ján Nosko udelil Výskumnému ústavu spojov Pamätný list, ktorý odovzdal Mgr. Jakub Gajdošík, 1. zástupca primátora mesta Banská Bystrica.
Zástupca gen. riaditeľa VÚS, n. o. Ing. Vladimír Murín vystúpil v panelovej diskusii na Seminári pre odbornú verejnosť: Budúcnosť broadbandu v Európe. Ako vyzerá budúcnosť internetového pripojenia v Európe? v rámci "Regionálneho diskusného fóra", ktoré zorganizovala Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku s partnermi EurActiv.sk a Holandským predsedníctvom v Rade EÚ.
Diskusné fórum sa uskutočnilo v pondelok, 13.6.2016 v čase od 10:00 do 14:30 hod v priestoroch hotela Devín v Bratislave.
Slovenská elektrotechnická spoločnosť, člen ZSVTS a Česká vědeckotechnická společnost spojů, člen ČSVTS s organizačnou podporou Výskumného ústavu spojov pripravili jubilejný 10. ročník česko-slovenskej konferencie:
Nová technika a služby v telekomunikáciách SR a ČR
NoTeS 2016
Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) s organizačnou podporou Výskumného ústavu spojov usporiadala dňa 19.4.2016 v priestoroch VÚS, n.o. úspešný Jarný seminár SAKT s podtitulom „Nové služby v retransmisii“. VÚS patrí medzi zakladajúcich a stále aktívnych členov SAKT, ktorá tohto roku oslavuje svoje 25. výročie. Aj na tomto seminári prispeli naši pracovníci k programu akcie prednáškou na tému „Kompatibilita DVB-T a LTE800 – výsledky riešenia projektu“, v ktorej predstavili hlavné závery projektu, podporeného agentúrou APVV. Výsledky, vrátane on-line informačného systému o oblastiach s potenciálnym rušením príjmu DVB-T, sú pre verejnosť dostupné na www.vus.sk/apvv.
Vo štvrtok 10. marca 2016 sa v Bratislave uskutočnilo otvorenie verejnej konzultácie bielych miest SR organizované Ministerstvom financií SR. Cieľom verejnej konzultácie je skonzultovať a dohodnúť finálny zoznam bielych miest s relevantnými subjektmi na telekomunikačnom trhu Slovenskej republiky. Výskumný ústav spojov sa aktívne podieľal na príprave vybraných podkladov k verejnej konzultácii zverejnených na stránke MF SR: Podklady k verejnej konzultácii NGA bielych miest V súvislosti s témou prečítajte si aj článok: Kde sú biele miesta slovenského internetu?
Dňa 10. marca 2016 sa v hoteli Devín v Bratislave uskutočnil už 12. ročník konferencie Stredoeurópske rádiokomunikačné dni (CERD) za účasti približne 80 poslucháčov. Organizátorom bola spoločnosť INTENZÍVA, s.r.o., pričom VÚS, n.o. B. Bystrica bol jedným z mediálnych partnerov. Program konferencie bol zameraný na veľmi aktuálne témy:
- závery svetovej rádiokomunikačnej konferencie WRC-15 a jej dôsledky na ďalší vývoj TV vysielania,
- distribúciu TV signálov cez družice,
- družicovú navigáciu (GNSS).
Konferencii predsedal reprezentant VÚS, n.o. - Ing. Juraj Oravec, zástupca GR pre rádio- komunikácie. So zaujímavou prednáškou "Nebezpečenstvá rušenia GNSS", s veľmi pozitívnym ohlasom z radov účastníkov, vystúpil ďalší pracovník VÚS, n.o. - Ing. Norbert Majer, PhD.
V dňoch 11. a 12. decembra 2015 sa v Banskej Bystrici konalo jedinečné multižánrové podujatie FESTIVAL SVETLA 2015 pod názvom SVETLO A TIEŇ V UMENÍ A VEDE. Cieľom podujatia bolo pripomenúť ľuďom celého sveta výraznú úlohu svetla a optických technológii v ich každodennom živote a pri budúcom rozvoji spoločnosti. Projekt spájal v sebe nielen viaceré druhy umenia, ale poskytol umelcom aj možnosť inšpirácie v netradičných priestoroch, netradičným spôsobom a verejnosti, divákom, návštevníkom skutočne netradičné zážitky. Podrobnejšie informácie získate na stránke www.svetlo-tien.sk Naše záujmové združenie IKT BB je partnerom tohto podujatia.
Dňa 3. novembra 2015 v hoteli Bôrik z rúk štátneho tajomníka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktora Stromčeka prevzali rezortné ocenenie pocta ministra, titul ministra zaslúžilý zamestnanec a uznanie ministra za zásluhy o rozvoj rezortu 53 jednotlivci.
Rezortné ocenenie Pocta ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky z rúk štátneho tajomníka prevzal Ing. Vladimír Murín, zástupca generálneho riaditeľa Výskumného ústavu spojov.
Srdečne blahoželáme!
Slovenská elektrotechnická spoločnosť, Zväz slovenských vedecko-technických spoločností a Výskumný ústav spojov, n. o. pripravili Terminologické fórum 2015 vo VÚS B.Bystrica.
Dňa 8. októbra 2015 sa v priestoroch Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici uskutočnil odborný seminár „Telekomunikačné stavby VIII“ s podtitulom Uľahčenie výstavby prístupových sietí novej generácie. Organizátormi podujatia boli Slovenská elektrotechnická spoločnosť, Partnerstvá pre prosperitu a Fórum pre komunikačné technológie.
V roku 2014 pripravil VÚS v spolupráci s niekoľkými významný výrobcami TV prijímačov a ďalšími relevantnými organizáciami (vysielatelia, prevádzkovateľ vysielacích sietí, ...) nové znenie TNI 36 7554 “Technická špecifikácia prijímačov DVB-T/-T2 určených pre slovenský trh“. Táto špecifikácia už rešpektuje smerovanie pozemského digitálneho TV vysielania, ktoré predovšetkým v dôsledku realokácie časti TV frekvenčného spektra pre mobilné služby tlačí na používanie efektívnejších systémov zdrojového kódovania (MPEG-4 AVC/H.264, ale najmä MPEG-H/H.265, známe aj ako HEVC) a nový vysielací systém DVB-T2. Nová TNI 36 7554 je platná od 1.7.2015 a je možné si ju zakúpiť v ÚNMS. VÚS na základe žiadostí od výrobcov vykonáva hodnotenie digitálnych prijímačov a zverejňuje zoznam modelov, ktoré požiadavkám slovenského trhu vyhovujú. Bližšie informácie sú tu. Prijímače, ktoré hodnoteniu vyhovejú, majú právo byť označované logom „Vhodné pre slovenské DVB-T/-T2“. Záujemcom o kúpu nového TV prijímača odporúčame, aby v obchodoch žiadali prijímače označené uvedeným logom, alebo aby sa zameriavali na prijímače obsahujúce diel DVB-T2, s dekódovaním signálu MPEG-H/H.265 (HEVC).
Sobota 27.6.2015 bola dňom, na ktorý sme sa celý rok tešili a kedy sa v horskom prostredí na Kordíkoch pri Banskej Bystrici uskutočnila tradičná akcia, ktorú dlhoroční účastníci poznajú pod označením „rádiokomunikačný guláš“ s prívlastkom „pre pracovníkov nad 30 MHz“. História tohto pravidelného podujatia, organizovaného divíziou rádiokomunikácií VÚS, siaha do roku 1980.
Z pôvodne „divíznej“ akcie sa postupne vyvinula akcia medzinárodná, ktorá o. i. slúži aj ako fórum na výmenu informácií v neformálnej atmosfére.
Tohto roku sme sa stretli s našimi blízkymi kolegami a priateľmi zo všetkých krajín V4, Rakúska a Litvy. Deň sme si spestrili prechádzkou do okolia, ako aj súťažou v lukostreľbe a petangu. Hlavný bod sobotňajšieho programu – guláš – sa vydaril mimoriadne.
Dňa 18.6.2015 sa v Sielnici pri Sliači v hoteli Kaskády uskutočnila pravidelná akcia spoločnosti Normann Engineering s.r.o., organizovaná v spolupráci so SAKT, ktorej členom je aj VÚS, n. o., Banská Bystrica. Akcia, na ktorej sa každý rok stretávajú prevádzkovatelia káblových distribučných systémov, bola zameraná na prezentácie noviniek zo sveta techniky a technológií pre rozvod televízie a internetu. S prednáškou na tému "Budúcnosť digitálneho rozhlasového vysielania na Slovensku" vystúpil Ing. Juraj Oravec – zástupca GR VÚS pre rádiokomunikácie. Vo svojom príspevku vysvetlil predovšetkým súčasné dianie a stav digitálneho pozemského digitálneho rozhlasového vysielania na Slovensku, prebiehajúce aktivity a prípravu skúšobného vysielania T-DAB+.
Dňa 17.6.2015 sa v Prahe uskutočnil už IX. ročník konferencie "Nová technika a služby
v telekomunikacích ČR a SR 2015" (NoTeS ´15). Hlavným organizátorom tohtoročného podujatia bola Česká vědeckotechnická společnost spojů (ČVTSS), v spolupráci so Slovenskou elektrotechnickou spoločnosťou (SES).
Za VÚS, n. o., Banská Bystrica vystúpil s prednáškou "Výskum koexistencie širokopásmových sietí LTE a pozemského digitálneho TV vysielania DVB-T/DVB-T2" riaditeľ divízie rádiokomunikačných služieb – Ing. Marián Felix. Vo svojom príspevku predstavil najnovšie poznatky a skúsenosti z praktických meraní, získané v rámci riešenia rovnomenného projektu APVV č. 0696-12.
Doobedňajšiu sekciu moderoval predseda SES – Ing. Ján Tuška, výskumný a vývojový pracovník VÚS.
Konferenciu iDEME Bratislava ’15 pripravujú Partnerstvá pre prosperitu v spolupráci s Riadiacim orgánom OPIS na UV SR. Cieľom konferencie je predstaviť aktuálne trendy v budovaní elektronických služieb verejnej správy, realizáciu a prípravu eGovernment projektov na Slovensku. Špecifická pozornosť je venovaná financovaniu týchto projektov s využitím štrukturálnych fondov EÚ. Zámerom konferencie je tiež zhodnotiť napĺňanie cieľov Digitálnej agendy pre Európu v SR.
Dňa 30.04.2015 nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie Okresného úradu BB o zapísaní IKT BB do registra záujmových združení právnických osôb.
Dňa 29.4.2015 sa v budove NR SR uskutočnilo stretnutie generálneho riaditeľa VÚS, n. o., Ing. Jozefa Pavlíka s predsedom NR SR Ing. Petrom Pellegrinim. Stretnutie prebiehalo v priateľskej atmosfére. V jeho závere Ing. Jozef Pavlík prevzal z rúk predsedu parlamentu, ktorý súčasne zastáva post digitálneho lídra SR, dekrét: „Člen Pracovnej skupiny Broadband a prístupová infraštuktúra“.
Dňa 27. apríla 2015 bol v Bratislave na Vazovovej ulici pred budovou rektorátu Slovenskej technickej univerzity odhalený pomník priekopníkovi rádiotechniky svetového formátu – Jozefovi Murgašovi, rodákovi z Tajova pri Banskej Bystrici.
Na odhalení boli prítomní aj zástupcovia VÚS, n.o. Banská Bystrica. Udalosť sa uskutočnila presne v deň 110.
výročia prvej verejnej skúšky Murgašovho „tón systému“ v Pensylvánii, USA. Oddychová zóna pred rektorátom dostala symbolický názov „Nádvorie Jozefa Murgaša“.
Hlavným iniciátorom výstavby pomníka bol Klub Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského.
Na zhotovenie pomníka finančne prispel aj VÚS, n.o. Banská Bystrica.
Konzorcium DRM, ktoré má celosvetovú pôsobnosť, uverejnilo dňa 22.4.2015 na svojej WEB stránke www.drm.org, konkrétne na adrese http://www.drm.org/?p=3862 správu o pozemskom digitálnom rozhlasovom vysielaní DRM+, ktoré bolo testované v rámci projektov, ktorých riešiteľom bol VÚS, n.o. Banská Bystrica.
Československý DX klub (CSDXC) je záujmové hnutie, ktoré združuje priaznivcov diaľkového príjmu rozhlasu a televízie, ale aj iných služieb v celom rádiovom frekvenčnom spektre. Svojim zameraním má teda blízko k prácam, ktoré VÚS, n. o. vykonáva v oblasti rádiokomunikácií.
Dňa 09. 04. 2015 bolo spoločnosťami VÚS, n. o., proIS s.r.o., GAMO a.s. a APIS spol. s r.o. založené záujmové združenie s názvom IKT BB, so sídlom Zvolenská cesta 20, 974 05 Banská Bystrica.
Vo februári 2015 sa v priestoroch MDVRR SR uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Európskej agentúry pre globálne navigačné satelitné systémy (GSA) a pracovníkov ministerstva a rezortných organizácií pôsobiacich v oblasti cestnej, leteckej vodnej a železničnej dopravy a elektronických komunikácií.
V rámci projektu „Prístupy k digitalizácii rozhlasového vysielania v krajinách V4“, podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom, zorganizoval VÚS, n.o. B. Bystrica v spolupráci s partnermi z ostatných krajín V4 medzinárodnú konferenciu s rovnomenným názvom. Konferencia sa konala v dňoch 18. – 19.2.2015 v Banskej Bystrici za účasti 110 zástupcov vysielateľov, prevádzkovateľov sietí, verejnej správy, regulátorov, výskumných pracovísk, univerzít atď., celkovo z 9 európskych krajín.
Ohlasy na konferenciu
Dňa 20. 1. 2015 bola do fázy verejného testovania uvedená aplikácia VÚS Porovnávač cien širokopásmového prístupu k internetu, ktorá funguje pod gesciou Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.
4. 9. 2014 sa Výskumný ústav spojov, n. o. stal členom Európskej technologickej platformy pre komunikačné siete a služby NetWorld2020.
25. 9. 2014 na spoločenskom večere IT GALA získal Ing. Juraj Oravec ocenenie za celoživotný prínos v oblasti telekomunikácií.
Projekt sa zaoberá výskumom v oblasti vzájomného ovplyvňovania širokopásmových sietí LTE a pozemského digitálneho TV vysielania DVB-T/DVB-T2, ktoré pracujú vo veľmi blízkych frekvenčných pásmach.
Project Approaches to the Digitisation of Audio Broadcasting in V4 Countries is implemented by a consortium of partners, co-financed by the International Visegrad Fund. Project started in July 2014 and will last until April 2015.