Slovenská elektrotechnická spoločnosť a Česká vědeckotechnická společnost spojů, v spolupráci s Výskumným ústavom spojov, Banská Bystrica zorganizovala dňa 15.6.2022 14. ročník medzinárodnej konferencie „Nová technika a služby v telekomunikáciách SR a ČR“. Konferencia prebiehala online cez platformu WebEx.
Program konferencie bol zameraný na prezentáciu nových technológií a služieb elektronických komunikácií, najmä siete a technológie 5G, mapovanie intenzity elektromagnetických polí, synergie elektronických sietí a satelitnej navigácie, závislosť infraštruktúr od GNSS signálov a spôsoby ich rušenia.
28. apríla 2022 zorganizovala spoločnosť Slovak Telekom, a. s., pre svojich zamestnancov a zainteresovaných spolupracovníkov videokonferenciu s názvom KAM KRÁČAŠ, TELKO?
1. časť série mala podtitul 5G a koniec sveta
Diskutujúcimi boli pracovníci Výskumného ústavu spojov, n. o., Banská Bystrica.
Zástupca organizátora Ing. Miloslav Žirko privítal prítomných, oboznámil ich s hlavným zámerom podujatia a odovzdal slovo generálnemu riaditeľovi Ing. Jozefovi Pavlíkovi, ktorý stručne predstavil pôsobenie Inštitútu elektronických komunikácií v predmetnej oblasti.
Pred samotnou sériou prednášok dostala priestor na stručný popis platnej legislatívy a kompetencií ÚVHR v oblasti verejného zdravotníctva RNDr. Miroslava Kováčová, riaditeľka Odboru špecializovaných činností z Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDV SR.
Nasledovali prednášky:
A. Objektivizácia expozície obyvateľstva a zamestnancov elektromagnetickému poľu a platná legislatíva /prednášajúci: Ing. Roman Ščehovič
B. Nezávislý odborný pohľad VÚS, n. o. /VÚS/ na problematiku hygienických meraní, skúsenosti z praxe /prednášajúci: Ing. Roman Ščehovič
C. Merania intenzít elektromagnetických polí v SR, zobrazenie nameraných hodnôt v interaktívnej mape (projekt realizovaný pre MDV SR), osveta a komunikácia s verejnosťou /prednášajúci: Ing. Juraj Chrenko
D. Možnosti spolupráce nezávislého inštitútu VÚS a Telekomu v oblasti poradenstva, konzultácií, osvety a podpory klientov Telekomu v SR /prednášajúci: Ing. Jozef Pavlík
Najväčší záujem prejavili účastníci podujatia o skúsenosti našich expertov z praxe.
Dňa 31.3.2022 zavítali v rámci exkurzie do priestorov Výskumného ústavu spojov, n. o., účastníci celoštátneho finále súťaže ZENIT v elektronike, ktorá prebiehala na pôde Strednej priemyselnej školy J. Murgaša v Banskej Bystrici.
Mladých elektrotechnikov privítal generálny riaditeľ, Ing. Jozef Pavlík, ktorý v krátkej prezentácii predstavil pôsobenie Inštitútu elektronických komunikácií. Následne členovia výkonného manažmentu oboznámili prítomných so spôsobom práce, ponúkanými službami a ich výnimočnosťou na domácom aj zahraničnom trhu.
V rámci exkurzie sme účastníkom premietli dokumentárny film „Rande v éteri“ o živote a diele významného priekopníka slovenskej a svetovej rádiotelegrafie, kňaza Jozefa Murgaša. Nasledovala prehliadka laboratórií Divízie skúšobníctva a metrológie, kde špecialisti zúčastneným predviedli reálne skúšky elektromagnetickej kompatibility v anechoidnej hale.
Živá diskusia a aktívne vstupy účastníkov sa spustili najmä v záverečnej diskusii, v ktorej sme návštevníkom ponúkli cenné praktické informácie, týkajúce sa rôznych oblastí elektronických komunikácií.
LINK:
https://dvaluch.web.cern.ch/zenit/index.html
Výskumný ústav spojov, n. o. bol oslovený so žiadosťou o pomoc pri tvorbe reportáže RTVS zameranej na šírenie hoaxových správ ohľadne sietí piatej generácie. Zástupcovia VÚS predviedli meranie úrovne elektromagnetického poľa (EMP) na streche a v okolí bytového domu, na ktorom je umiestnená základňová stanica mobilných telekomunikačných sietí a informovali reportérku o postupe pri uvádzaní základňových staníc do prevádzky. Reportáže boli odvysielané v hlavnom spravodajstve RTVS 3. a 31. mája 2021.
LINK:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/270512#2277
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/274336#2368
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (MDV SR) zaznamenalo v priebehu roku 2020 zvýšený počet hoaxových správ, týkajúcich sa problematiky negatívneho vplyvu sietí piatej generácie (5G) na ľudský organizmus. Ako reakciu na tieto správy sa rozhodlo MDV SR realizovať projekt zameraný na zmapovanie úrovne intenzity EMP na území SR. Výskumný ústav spojov, n. o., zabezpečujúci technickú podporu pre MDV SR, zmeral v rámci prvej fázy projektu úroveň EMP na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Meranie prebehlo v približne 30 meracích lokalitách v rámci BBSK. Výsledky projektu boli vo forme interaktívnej mapy zverejnené na webovom sídle MDV SR (https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/elektronicke-komunikacie-8/interaktivna-mapa-emp).
Dnes toľko skloňovaná digitalizácia spoločnosti neobchádza ani takú tradičnú oblasť, ako je rozhlasové vysielanie. Rozvoj digitálneho rozhlasového vysielania je v mimoriadnej pozornosti svetového WorldDAB Fóra, ktoré podporuje všetky súvisiace oblasti – technickú, normalizačnú, informačnú i marketingovú. Iniciuje taktiež doplnenia európskej legislatívy. VÚS, n. o. Banská Bystrica, ako organizácia zaoberajúca sa aj výskumom v oblasti pozemského digitálneho rozhlasového a televízneho vysielania, s týmto Fórom spolupracuje, predovšetkým aktualizáciou informácií o dianí na Slovensku.
Témy, ako súčasný stav vysielania T-DAB v Európe i ďalších krajinách svete, jeho budúcnosť, skúsenosti krajín so zavádzaním tohto vysielania, ale aj skúsenosti Nórska, ktoré už analógové FM vysielanie vyplo a Švajčiarska, ktoré tak urobí v dohľadnej dobe, tvorili nosnú časť valného zhromaždenia WorldDAB Fóra. Táto akcia sa uskutočnila 3. novembra 2020 a zúčastnil sa jej i zástupca VÚS. Vzhľadom na pandémiu COVID-19 sa akcia uskutočnila elektronicky cez internet. Všetky prezentácie sú dostupné na YouTube kanáli WorldDAB Fóra. Z nášho pohľadu bola obzvlášť podnetná prezentácia generálneho riaditeľa Českého rozhlasu, týkajúca sa doterajšieho priebehu digitalizácie rozhlasového vysielania a ďalšej stratégie, vrátane informačnej kampane. Česká republika v súčasnosti dosahuje už 95 % pokrytie obyvateľstva vysielaním T-DAB+. Český rozhlas vysiela digitálne všetkých svojich 23 programov a pripravuje ďalšie.
Vzhľadom na projekty riešené vo VÚS bol zaujímavý i príspevok zástupcu EBU o budúcej roli 5G pre rozhlasových vysielateľov pri zohľadnení obchodných modelov a existujúcich technológií.
Včera, 30. júna 2020 sa generálny riaditeľ našej spoločnosti Ing. Jozef Pavlík zúčastnil rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, ktoré zvolala jeho predsedníčka Janka Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo. Na stretnutie boli prizvaní zástupcovia ministerstiev, vedeckých inštitúcií, lekári a odborníci pracujúci v oblasti ochrany zdravia a životného prostredia.
"Musíme vplývať hlavne na mladých ľudí pri vzdelávaní, aby informácie, ktoré získavajú z rôznych zdrojov, podrobili kritickému mysleniu a overovaniu faktov.“
To sú veľmi vážne slová nového ministra dopravy a výstavby, prezentované hneď po nástupe do funkcie, ktoré by mali prinútiť všetky dotknuté štátne autority v kontexte predmetného rozhovoru s ministrom hlboko sa zamyslieť nad ich dosahom.
V tomto duchu sa niesla aj včerajšia odborná diskusia, ktorú otvoril minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Z nej následne vyplynuli oprávnené požiadavky na drobné legislatívne zmeny požadujúce zjednotenie terminológie v príslušnom zákone a príslušnej vyhláške, upravenie požiadaviek na kvalifikáciu autorizovaných zamestnancov pri predkladaní projektov výstavby mobilných sietí, taxatívnejšie vyžadovanie používania predmetnej metodiky meraní elektromagnetických polí, ale aj potvrdenie, že nikto z prítomných nerozporuje potrebu novej generácie mobilných sietí, známu pod skratkou “5G”.
Záverečným krédom stretnutia môže byť myšlienka:
Neustále musíme zdôrazňovať zásadnú myšlienku, že tak ako sa musíme učiť žiť s novými druhmi vírusov, nevyhneme sa ani elektromagnetickému žiareniu, alebo ak chcete elektromagnetickému smogu, alebo rozumnou mierou disciplíny môžeme minimalizovať prípadné riziká vplyvu na ľudský organizmus.
Vážení priatelia,
vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu, vyhlásenú vládou SR v súvislosti s pandémiou COVID-19, na predpovede vývoja šírenia tejto choroby a po vzájomnej dohode medzi Slovenskou elektrotechnickou spoločnosťou a Českou vědeckotechnickou společností spojů sa organizačný výbor tradičnej konferencie Nová technika a služby v telekomunikáciách SR a ČR rozhodol, že konferencia sa tohto roku napriek už vysokému štádiu prípravy neuskutoční. Termín konania XIV. ročníka sa posúva na jún 2021. Veríme, že naše dôvody plne chápete a že ochrana zdravia nás všetkých je na prvom mieste. Tešíme sa na stretnutie s Vami na budúci rok.
Výskumný ústav spojov, n. o. v tomto roku podporuje súťaž o Cenu Jozefa Murgaša, ktorú organizuje Slovenská elektrotechnická spoločnosť a Ministerstvo dopravy SR v spolupráci s Fórom pre komunikačné technológie (CTF), ako aj s Klubom Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského. Podrobnosti o súťaži sú uvedené na www.vus.sk/ses.
Dňa 3.2.2020 porota medzinárodnej súťaže Slovník roku v Prahe rozhodla, že Výkladový terminologický slovník elektronických komunikácií obsadil vo veľkej konkurencii vynikajúce 3. miesto v kategórii „Cena poroty za slovník“. Slovník porotcovia so záujmom skúmali a pekne sa o ňom vyjadrovali.
Veľmi si vážime toto významné ocenenie našej dlhoročnej a systematickej práce, ktorú vykonávame v rámci Výskumného ústavu spojov, n. o. (VÚS) spolu s ostatnými členmi dobrovoľného združenia pracujúceho pod názvom Terminologické fórum. Každoročne VÚS v gescii Ministerstva dopravy a výstavby SR pripravuje pravidelné rozšírenie aktuálneho Výkladového terminologického slovníka elektronických komunikácií (anglicko-slovenský a slovensko-anglický) a Výkladového terminologického slovníka poštových služieb, poštových technológií a poštovej prevádzky (anglicko-francúzsko-slovenský) o nové termíny vrátane ich výkladu.
V tých dňoch sa začína formovať nová iniciatíva pre rozvoj sektora IKT v Banskej Bystrici a regióne.
Dňa 22.1.2020 sa v priestoroch Rektorátu UMB konalo prípravne pracovné stretnutie
pred rozšírením IKT BB (VÚS, n. o., je jedným zo štyroch zakladateľov tohto záujmového združenia právnických osôb), na ktorom sa zúčastnil aj náš generálny riaditeľ, Ing. Jozef Pavlík.
Celá aktualita (PDF)
Správna rada GNSS Centra na svojom zasadaní dňa 19.12.2019 podľa článku VII. bodu 3.3 odseku 2.Stanov rozhodla o prijatí organizácie Výskumný ústav spojov, n.o. za asociovaného člena GNSS Center of Excellence z.s.p.o.
Už 100 rokov uplynulo od doby, kedy bola v Banskej Bystrici založená Štátna odborná škola kovorobná, od roku 1969 nesúca meno Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša (SPŠJM). Pri tejto príležitosti usporiadalo vedenie školy akadémiu, ktorá sa vo veľmi slávnostnom duchu uskutočnila v Štátnej opere v Banskej Bystrici v piatok 29. novembra 2019. Jej súčasťou, okrem hodnotného kultúrneho programu, bolo aj odovzdávanie vysokých ocenení škole, ale aj ocenení bývalým i súčasným zamestnancov. Akcie sa zúčastnili i dvaja pracovníci VÚS, taktiež absolventi SPŠJM, patriaci do množiny približne 14 000 odborníkov, ktorých škola za dobu svojej existencie vychovala. Strednej priemyselnej škole JM aj týmto k výročiu gratulujeme a do ďalších rokov prajeme veľa úspešných absolventov.
V preplnenej aule Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici sa v utorok 7. mája 2019 uskutočnila akadémia k 90. výročiu úmrtia významného priekopníka bezdrôtových komunikácií a rodáka z Tajova pri Banskej Bystrici – Jozefa Murgaša. Organizátorom podujatia bola škola, nesúca jeho meno – Stredná priemyselná škola J. Murgaša, v spolupráci s Klubom J. Murgaša a J. G. Tajovského a s Centrom vedecko-technických informácií. Hostia z VÚS na čele s generálnym riaditeľom J. Pavlíkom mali možnosť stráviť niekoľko príjemných hodín s nastupujúcou generáciou elektrotechnikov – študentmi SPŠJM. Študentov zaujalo najmä rozprávanie autora knihy „Z dolín prerástol hory“, pána Jozefa Vranku, ktoré ocenili búrlivým potleskom, ale aj publicisticko-dokumentárny film „Rande v éteri“. Sprievodnou akciou bola ukážka modelov vynálezov J. Murgaša, ktoré zostrojil podpredseda Klubu J. Murgaša, pán Miroslav Horník.
Dňa 27. marca 2019 sa v priestoroch ČSVTS na Novotného lávke v Prahe uskutočnila tradičná medzinárodná konferencia NoTeS’19. S prednáškou Vysielanie varovných hlásení (Závery skúšobných vysielaní cez DVB-T a T-DAB+) vystúpil zástupca VÚS, n. o. Banská Bystrica Ing. Juraj Oravec. V prednáške prezentoval závery projektu „Výskum limitných podmienok integrovateľnosti varovných hlásení v terestriálnom vysielaní“, ktorého riešenie prebiehalo v rokoch 2016 – 18 s podporou agentúry APVV
V súvislosti s výsledkami práce VÚS na projekte, týkajúcom sa šírenia varovných hlásení pre obyvateľstvo prostredníctvom pozemského digitálneho rozhlasového vysielania T-DAB+ s využitím funkcie núdzového varovania EWF, uverejnilo svetové WorldDAB Forum rozhovor so zodpovedným riešiteľom projektu – Ing. Juraj Oravcom. Celé znenie rozhovoru je tu.
Bližšie informácie o končiacom sa projekte sú tu.
Dňa 3. októbra 2018 sa uskutočnil XI. ročník odborného semináru Telekomunikačné stavby, ktorý organizoval CTF, SES a PPP.
Program
Dňa 7. septembra 2018 sa v kongresovej sále Prvej zváračskej, a.s. v Bratislave konalo Valné zhromaždenie Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, ktoré na svojom rokovaní schválilo aj nového člena ZPVVO - Výskumný ústav spojov, n. o.
Dňa 7. júna 2018 sa v priestoroch Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici uskutočnila medzinárodná konferencia NoTeS 2018.
Výskumný ústav spojov, n. o., v spolupráci s výskumným inštitútom Fraunhofer IIS z bavorského Erlangenu, zorganizoval na deň 19.10.2017 pre odborníkov z oblasti zberu, spracovania a šírenia varovných hlásení pre obyvateľstvo workshop, počas ktorého boli vysvetlené možnosti novej technológie na Slovensku - systému pozemského digitálneho rozhlasu T DAB+, na rýchle varovanie obyvateľstva. Súčasťou workshopu bola aj praktická ukážka využitia tohto systému, konkrétne funkcionality EWF (Emergency Warning Functionality). Hlavným prednášajúcim bol Dipl.-Inf. Olaf Korte. Workshop sa uskutočnil v rámci projektu „Výskum limitných podmienok integrovateľnosti varovných hlásení v terestriálnom vysielaní“, ktorého riešenie prebieha s podporou agentúry APVV. Bol aj súčasťou podujatia Extrapolácie 2017. Výstupy z workshopu sú dostupné tu.
Dňa 4. októbra 2017 sa v priestoroch Výskumného ústavu spojov v Banskej Bystrici uskutočnil odborný seminár „Telekomunikačné stavby X“ s podtitulom Uľahčenie výstavby prístupových sietí novej generácie. Organizátormi podujatia boli Slovenská elektrotechnická spoločnosť, Partnerstvá pre prosperitu a Fórum pre komunikačné technológie.
Tlačová správa
Dňa 13. septembra 2017 sa konal v Hoteli Boboty v Terchovej - Vrátnej slávnostný večer, na ktorom si pozvaní hostia pripomenuli 50. výročie založenia Katedry multimédií a informačno-komunikačných technológií. KTaM je jednou z profilových katedier elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline.
Ing. Jozef Pavlík, generálny riaditeľ VÚS, n. o., prevzal pri tejto príležitosti Pamätný list za dlhoročnú spoluprácu a podporu z rúk vedúceho katedry, prof. Ing. Róberta Hudeca, PhD.
VÚS, n. o., sa zapojí do podujatia Extrapolácie 2017
Česká vědeckotechnická společnost spojů, člen ČSVTS a Slovenská elektrotechnická spoločnosť, člen ZSVTS pripravili 11. ročník česko-slovenskej konferencie:
Nová technika a služby v telekomunikáciách ČR a SR NoTeS 2017
Konferencia sa uskutočnila v priestoroch ČSVTS v Prahe, Novotného lávka 5, dňa 14. 6. 2017. Hlavnou témou konferencie bola podpora rozvoja a znižovanie nákladov budovania vysokorýchlostných sietí elektronických komunikácií.