SLOVENSKÁ ELEKTROTECHNICKÁ SPOLOČNOSŤ

 Pobočka pri VÚS


 Články a prezentácie členov pobočky SES spravidla z externých podujatí

Kalendár podujatí

Špecifiká slovenskej terminológie v normách na elektronické komunikácie

Nové normalizované služby, technológie a aplikácie v elektronických komunikáciách

Cyril Francisci, 21.11.2014

Cyril Francisci, 9.2014

Prezentácia z 10. konferencie Slovenskej terminologickej siete sa zaoberá legislatívnym zázemím terminológie elektronických komunikácií na Slovensku, rezortnou terminologickou príručkou a špecifikami slovenskej terminológie v STN na elektronické komunikácie.

Výber služby, technológie alebo aplikácie, ktorá sa poskytne používateľovi v normalizovanej podobe vrátane schválenia postupu normalizačných prác vykonávajú spoločne výrobcovia, poskytovatelia, prevádzkovatelia a v neposlednom rade zástupcovia štátnej správy a regulačné orgány. Prijaté konsenzuálne rozhodnutia členov ETSI v súlade s politikou Európskej únie zohľadňujú aj globálne potreby a záujmy potenciálnych používateľov na ostatných kontinentoch, čím sa podporuje šírenie normalizovaných európskych produktov...

LTE technológia - začiatky siete 4.generácie

Standardization for Electronic Communications and eLearning

Vladimír Murín, 29.1.2014

Cyril Francisci, Vladimír Murín, 23.10.2013

Prezentácia z medzinárodnej konferencie Telekomunikácie SR 2014 v Bratislave sa venuje špecifikácii a zariadeniam technológie LTE, stavu LTE vo svete a na Slovensku a očakávaniam, čo prinesie LTE pre budúcnosť.

The contribution provides an overview of the latest ETSI outcomes that significantly move forward the technical possibilities of eLearning. At the same time provides information about new Electronic Communications Standardization Portal for making the latest information on technical standardization and terminology of electronic communications accessible, which was set up by VUS...

Znižovanie nákladov na výstavbu vysokorýchlostných sietí elektronických komunikácií

Terminológia vyplývajúca z právnych aktov EÚ v elektronických komunikáciách

Vladimír Murín, 4.10.2012

Cyril Francisci, 11.10.2012

Prezentácia zo seminára Telekomunikačné stavby V sa venuje cieľom Digitálnej agendy pre Európu v oblasti vysokorýchlostného prístupu k internetu, poskytuje prehľad štatistických údajov širokopásmového prístupu ...

Prednáška z 8. konferencie Slovenskej terminologickej siete o legislatíve elektronických komunikácií v EÚ a na Slovensku, technicko – legislatívnom zázemí terminológie elektronických komunikácií a činnosti pracovnej skupiny na terminológiu IKT.

Slovenská terminológia z oblasti poskytovania poštových služieb a služieb elektronických komunikácií

Nové elektronické komunikačné služby a technická normalizácia

Cyril Francisci, 22.10.2007

Cyril Francisci, Milan Kováčik, 27.09.2007

Elektronické komunikácie patria medzi najdynamickejšiu oblasť rozvoja terminológie pri pomenúvaní nových zariadení, sietí, služieb a rozvoja súvisiacich termínov. Veľmi často sa stáva, že cudzie zväčša anglické slovo sa preberie do hovorovej reči a následne sa po prispôsobení výslovnosti transformuje do slovenského jazyka. Príkladom môže byť mobil, mobilná sieť, digitálna televízia. Čím dlhšie odborná verejnosť...

V článku sú uvedené údaje o sieťach NGN, súvisiacich službách a normalizačnej základni.

e-learning and IPTV network

Nové smery európskej normalizácie v oblasti ICT

Cyril Francisci, Milan Kováčik, 27.09.2007

Cyril Francisci, 5.10.2006

The e-learning standards are a set of rules common among the companies dedicated to this technological area. The convergence in technologies is an essential aspect for the consumers, as the products that follow these standards. Internet Protocol Television (IPTV) is broadcast-quality television and/or video signals that are delivered to subscribers or viewers using a broadband connection over Internet Protocol (IP). While IP stands for Internet Protocol, it does not actually mean the television content is streaming over the Internet. IP is simply the same method, protocol, or technology that enables you to access the Internet and IP-delivered television content is utilizing the same technology for delivery. The purpose of this contribution is referring IPTV Network as an important technology for standardized e-learning process.

ETSI zorganizoval rad seminárov zameraných na podporu členstva a predstavenie svojej činnosti výrobcom a ďalším spoločnostiam v tradičných centrách technickej normalizácie v Európe s cieľom predstaviť víziu ETSI o nevyhnutnosti spolupráce pri ďalšom budovaní priemyslu ICT.

Príspevok poskytuje informáciu o nových smeroch európskej technickej normalizácie v informačných a komunikačných technológiách, tak ako ich predstavil ETSI na seminári Putovná výstava ETSI o ICT, ktorý sa uskutočnil vo Viedni 26. 4. 2006.

 

Protokoly VoIP 3

Protokoly VoIP

Milan Kováčik, 5.10.2006

Milan Kováčik, 5.10.2006

V článku je uvedený vrstvový model protokolov používaných na smerovanie a transport paketov počas hovorovej komunikácie v sieti IP. Uvedené sú funkcie protokolov IP, UDP, RTP a TCP.

V článku sú uvedené základné zásady činnosti a funkcie jednotlivých signalizačných a komunikačných protokolov využívaných na zabezpečenie komunikácie počas volania v sieti IP. Uvedené sú protokoly: SIP, RTP – 1. časť, RTCP, RSVP a Megaco/H.248 – 2.časť.

IPTV

Standardisation on e-Learning in Process (LIP)

Milan Kováčik, 5.10.2006

Cyril Francisci, 8.9.2005

V článku je uvedený prehľad súčasných poznatkov o televízii s internetovým protokolom IPTV. Uvedené sú základné definície služieb poskytovania obsahu a infraštruktúra IPTV, prehľad technológie a základné funkcie jednotlivých častí distribučnej siete IPTV, parametre účastníckej prípojky, kompresné metódy MPEG a normatívna základňa. Ďalej je uvedená celosvetová prognóza rozvoja IPTV a významné realizované projekty IPTV.

One of the main problems still to be resolved with the new information and communication technologies applied to education is the lack of standards guaranteeing accessibility, interoperability, durability and reusing of web-based learning materials.The e-learning standards are a set of rules common among the companies dedicated to this technological area. The convergence in technologies is an essential aspect for the consumers, as the products that follow these standards. Furthermore, common standards for issues such as content metadata, content packaging, content sequencing, interoperability of questions and tests, student profiles, interaction during runtime, and so on are mandatory requirements for ensuring the success and the future of e-learning. The purpose of this contribution is referring some LIP technologies currently available on the market and important features of standards for the LIP system.

Numbering for Voice over IP Services

Rozvoj elektronických služieb a technické normy

Vladimír Murín, 18.9.2005

Cyril Francisci, 8.3.2004

Packet switched voice services are starting to gain a part of the voice market. These services are most often referred to as Voice over IP (VoIP) services. Many forms of VoIP services are currently offered as a substitute for traditional voice services (PSTN, ISDN, GSM). Therefore, the interoperability with traditional voice services is a critical success factor and this means that these services need adequate access to numbers for their subscribers. Although many of these services started by offering outgoing calls only, some are now asking for numbers to support incoming calls and so the issue is now high on the agendas of many regulators. This contribution is restricted to E.164 numbering plans.

Príspevok poskytuje výsledky zhodnocujúcej konferencie náročného programu „Matchmaker“, počas ktorého sa vďaka iniciatíve ETSI uskutočnil celý rad stretnutí o technickej normalizácii. Obsahuje aj odporúčania malým a stredným podnikom (SME), ako môžu mať prospech z účasti v procese európskej technickej normalizácie.

Dôsledky konvergencie telekomunikačných sietí a internetu na číslovanie a pomenovanie

Informácia zo 40. generálneho valného zhromaždenia ETSI

Vladimír Murín, 25.4.2003

Cyril Francisci, Jaroslava Šafránková (SÚTN), 11.4.2003

Príspevok sa zaoberá dôsledkami konvergencie telekomunikačných sietí a internetu na číslovanie a pomenovanie koncových zariadení a analyzuje možné scenáre budúceho vývoja...

V poradí 40. valné generálne zhromaždenie členov Európskeho inštitútu pre telekomunikačné normy (40. GA ETSI) sa konalo v dňoch 26. – 27. 11. 2002 v kongresovom centre vo francúzskom meste Nice. V úvode generálneho valného zhromaždenia ETSI bol prednesený návrh stratégie ETSI.na rok 2003..

Skvalitnenie normalizačného procesu v oblasti elektronických komunikácií pri implementácii dokumentov ETSI

Telekomunikácie v stave ohrozenia

Cyril Francisci, 11.4.2003

Cyril Francisci, Mária Kadubcová (MDPT SR), 11.4.2003

Nový regulačný rámec EÚ, ktorý vytvára jednotný regulačný rámec pre všetky elektronické komunikačné siete a služby pozostáva z rámcovej smernice, štyroch špecifických smerníc, rozhodnutia o frekvenčnom spektre, nariadenia o uvoľnenom prístupe k miestnemu vedeniu a dopĺňa ho smernica vydaná Komisiou...

Generálne zhromaždenie členov ETSI v apríli 2002 rozhodlo, že Európsky inštitút pre telekomunikačné normy v ďalšom období sústredí svoju pozornosť pri tvorbe technických špecifikácií popri mobilných komunikáciách najmä na telekomunikácie pre núdzové stavy. Odsúhlasili sa aj ďalšie priority v nadväznosti na posilnenie a zvýšenie pohotovosti v telekomunikáciách.

Telekomunikačný sektor v SR v kontexte rozširovania EÚ

Technológie xDSL na realizáciu širokopásmového digitálneho účastníckeho vedenia

Dáša Plintovičová, 4.4.2003

Ján Tuška, 2.4.2003

Úroveň telekomunikačného sektora často indikuje úroveň rozvoja krajiny, regiónov, hospodárskej vyspelosti a životnej úrovne obyvateľov. V súčasnosti, keď sa SR sústreďuje na úspešný vstup do EÚ, informácie o telekomunikačnej infraštruktúre a zabezpečovaní telekomunikačných potrieb spoločnosti slúžia ako jeden z nástrojov posudzovania úrovne pripravenosti jednotlivých kandidátskych krajín v predvstupových procesoch. Hodnotiaca správa Slovenska zo strany EÚ v novembri 2002 nebola v oblasti telekomunikácií práve najpriaznivejšia – oprávnene? Článok prináša údaje o trendoch rozvoja a niektorých ukazovateľoch úrovne telekomunikácií na Slovensku a ich porovnanie s kandidátskymi a členskými štátmi EÚ.

Názov xDSL je zastrešujúcim označením pre skupinu technológií slúžiacich na vytvorenie širokopásmových digitálnych prístupov účastníkov k  telekomunikačnej sieti a umožňujúcich prenášať po medených pároch vodičov miestnych káblov dátové toky s niekoľkonásobne (až 140 x a viac) vyššou prenosovou rýchlosťou, ako doposiaľ umožňovali analógové modemy. Podobne vyznieva aj porovnanie s možnosťami základného prístupu úzkopásmovej ISDN....

 

Linky

Slovenská elektrotechnická spoločnosť

Výskumný ústav spojov

Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností

Český svaz vědeckotechnických společností

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                Poznámka: Celé články sú prístupné len v rámci intranetu VÚS a sú vo formáte .pdf